0797300800

با ما تماس بگیرید

info@amaneyehospital.af

برای ما ایمیل کنید

 انسداد مجرای اشکی در کودکان:

انسداد مجرای اشکی در کودکان:

مجرای اشکی ، کانالی است که از طریق آن اشک و ترشحات از چشم خارج می شوند.انسداد مجرای اشکی مانع خروج طبیعی این مایعات از داخل چشم شده و سبب تجمع آن ها در چشم می شود این اتفاق منجر به این میشود که چشم حالت اشک آلود به خود گرفته و ملتهب به نظر برسد.

مجرای اشکی در بعضی موارد هنگام تولد به طور کامل تکامل نیافته و در نتیجه نوزاد ممکن است کمی بعد از تولد دچار ریزش بیش از حد اشک از چشم وعفونت چشمی گردد.انسداد مجرای اشک در بسیاری از کودکان شایع است و طبق آمار می ‌توان گفت که حدود یک سوم از نوزادانی که به دنیا می‌آیند دچار انسداد مجرای اشکی میشوند.

 

علایم انسداد مجرای اشکی:

علایم انسداد مجرای اشکی عبارتند از (اشک ریزی بیش از حد، تجمع ترشحات سفید یا زرد رنگ در گوشه چشم ها ، بروز تورم و سرخی در اطراف چشم و احساس درد بوده میتواند)

عوامل انسداد مجرای اشکی چشم:

در اغلب نوزادانی که به دنیا می آیند مجرای اشکی بسته است. به این نوع معمولا انسداد مادرزادی مجرای اشکی گفته می شود که در واقع ناشی از این است که مجرای اشکی بیش از حد باریک است و یا یک شبکه ی بافتی در آن وجود دارد که باعث می شود اشک به راحتی از آن خارج نشود و در نهایت مسدود شود. عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارد که باعث انسداد مجرای اشکی در کودکان می شود.

تداوی انسداد مجرای اشکی در کودکان:

تداوی اولیه بندش مجرای اشکی شامل تجویز انتی بیوتیک های موضعی برای کنترول انتانات و ماساژ بالای کیسه اشکی برای باز شدن مجرای اشکی میباشد. اگر با تداوی های فوق مجرای اشکی باز نشود تداوی بعدی شامل عملیه Probing است که در سنین بعد از 6 الی 18 ماهگی اجرا میشود. درصورتیکه باز هم بندش مجرای اشکی باز نشود گام بعدی جهت تداوی این مشکل عمل جراحی بوده که تحت انستیزی عمومی برای مریض اجرا میشود.