سوالات عمومی

جواب: اوقات کاری شفاخانه چشم امان از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ ظهر و از ۲ بعد ظهر الی ۷ شام از شنبه الی ۵ شنبه. بخش عاجل بطور ۲۴ ساعته فعال میباشد ، به شمول روزه های جمعه و رخصتی های عمومی.

جواب: این حالت موقتی است حوصله داشته باشید دوباره خوب میشود.

جواب: مریضانیکه شکر و فشار بالا دارند اول شکر و فشار شان باید تا حد نورمال تحت کنترول بیاید بعد عملیات میشوند.

تداوی ضعیفی دید و عینک ها

جواب: باید حد اقل دو هفته از عینک استفاده شود. در صورتیکه سر دردی از بین نرود باید به داکتر معالج مراجعه شود.

جواب: عامل خطای انکساری یا همانا ضعیفی چشم بدرستی شناخته نشده و تغیرات آن مربوط به ساختمان چشم میشود و معمولا به ارث برده میشود.

جواب: اگر یکبار چشم ضعیف شود و ضرورت به عینک پیدا کند باید برای دایم از عینک استفاده شود.

جواب: با فرستادن نمره چشم عینک ساخته نمیشود چون شخص باید فرم عینک را مطابق ذوق خود انتخاب نماید. درصورتیکه با نمره فرم عینک را نیز ارسال کرده و از نمره چشم آن کمتر از شش ماه سپری شده باشد میتوان برای شان عینک ساخت.

جواب: معمولا در حدود یکساعت آماده میشود.

جواب: از کمپنی و برند های مشهور جهانئ فرم عینک موجود است.

جواب: باید دوباره به بخش که نمره چشم شما را تعین کرده است مراجعه نمایید تا دیده شود که عینک شما نظر به نمره چشم تان ساخته شده است یاخیر.

جواب: نظر به نوع شیشه و نوع فرم هزینه فرق میکند از 200 الی 8500 افغانی هزینه دارد.

جواب: بله ، اما عادت کردن با آن کمی وقت گیر است.

جواب: نخیر، تماشای تلویزیون از نزدیک و کار با کامپیوتر باعث ضعیفی چشم نمیشود .فقط گاهی اوقات ممکن است در اثر تماشای زیاد تلویزیون به خصوص از فاصله نزدیک و یا کار زیاد با کامپیوتر چشم ها دچار خستگی و یا سوزش شوند .به خصوص در افرادی که مقدار کمی ضعیفی دارند و از عینک هم استفاده نمیکنند این مسئله بیشتر دیده میشود که در صورت خستگی باید برای بیست ثانیه چشم ها استراحت داده شوند.

جواب: نخیر، استفاده مرتب از عینک ربطی به اینکه نمره چشم در اثر استفاده از عینک به مرور بهتر شود یا اینکه چشم ضعیف تر نشود، ندارد بلکه این مسئله به سن و رشد جسمانی مربوط است و استفاده از عینک فقط باعث تمیز و دید شفاف میشود. یعنی اگر قرار باشد نمره چشم بهتر یا بدتر شود چه از عینک استفاده کنیم چه نکنیم ، تغیراتیکه می آید، می آید. قابل یاد آوریست که این مسئله شامل کودکانی که تنبلی چشم دارند نمیشود و آنها باید بر طبق توصیه داکتر خود به طور مرتب از عینک استفاده نمایند و در صورت لزوم سایر توصیه های دیگر را نیز به دقت عمل نمایند.

لنزهای تماسی و چشم مصنوعی

جواب: بله ، لنز ها و لوشن آن موجود است. لنزها انواع مختلف داشته، معمولآ سه نوع آن بیشترین استفاده را دارد : ساده، رنگه و نمره یی، که هر سه نوع آن موجود بوده و نظر به ضرورت به متقاضیان تهیه میگردد.

جواب: هزینه لنز ها از ۵۰۰ تا ۲۶۰۰ افغانی متفاوت است و از کمپنی های مختلف میباشند.

جواب: لنز را از چشم شان خارج نمایید وبه نزدیک ترین داکتر چشم مراجعه نمایید.

جواب: بله، موجود است.

جواب: لنز های تماسی در مدت 4 تا 7 روز تهیه میشود. نظر به خاصیت و نوع آن مدت استفاده آن فرق میکند، هر لنز دارای تاریخ انقضا بوده که باید به آن توجه صورت گیرد. نظر به نوع لنز مدت استفاده آن فرق میکند: یکبار مصرف، یکفته یی ،یکماه و دوماهه میباشد که از طرف روز پوشیده میشود و از طرف شب باید کشیده شود.

جواب: بله، چشم های نمره داشته باشد از لنز های تماسی رنگه، ساده و نمره یی استفاده کرده میتواند.

جواب: بله، لنز های توریک موجود است.

جواب: بله، کسانی که چشم شان نمره دارد لنز های تماسی نمره دار برایشان وجود دارد.

جواب: بله، میتود Lens Aspiration+10L موجود است.

جواب: بله ، چشم مصنوعی همرنگ چشم سالم در اینجا ساخته میشود.

تداوی توسط لیزر و نجات از عینک

جواب: بله، موجود است ، و لیزر که برای تداوی خطای انکساری یا ضعیفی چشم در شفاخانه چشم امان مورد استفاده قرار میگیرد عبارت از لیزر PRK میباشد که یکی از موفق ترین روش های تداوی ضعیفی چشم بوده که اکثرا با اجرای آن نمره چشم کاهش یافته و یا کاملا ازبین میرود و مریض از استفاده عینک نجات حاصل میکند.

جواب:  نمرات منفی قابل لیزر است، اما نمرات مثبت چانس کمتر دارد بنآ توصیه نمیشود و در پهلوی نمره چشم معاینات توپوگرافی  و غیره ضروری میباشد تا بعدآ متخصص چشم نظر به نتیجه معاینات در مورد تداوی توسط لیزر PRK تصمیم بگیرد.

جواب: هزینه لیزر PRK که برای تداوی ضعیفی چشم مورد استفاده قرار میگیرد ۳۰ هزار افغانی است.

جواب: انواع مختلف لیزر در شفاخانه وجود دارد و از لیزر  PRK برای اصلاح دید استفاده میگردد.

جواب: عینک سیاه نظر به ضرورت و حساسیت چشم مریض توصیه میشود به سایر مریضان حد اقل به مدت یک هفته توصیه میشود.

جواب: اگر قبل از مدت معین یعنی یکفته بعد از لیزر PRK لنز از چشم خارج شود باید دوباره لنز جدید گذاشته شود.

جواب: دید مکمل بعد از لیزر از یک  الی سه ماه زمان را در برمیگیرد درین زمان دید مریض خوب بوده اما بعضی اوقات شاکی میباشند در دید نزدیک و گاهی هم در دید دور. و درین مدت سر و روی خود نباید شست و از گرد وغبار و دود خود داری نمایند.البته به مدت دو هفته

جواب: لیزر PRK جهت ازبین بردن نمره چشم اجرا میشود و مریض دیگر ضرورت به عینک نمیداشته باشد اما در یک تعداد از مریضان که نمره بلند دارند و تمام نمره از بین نمیرود بعد از لیزر عینک به نمره کم تجویز میگردد.

جواب: بله، بدون لیزر PRK توسط پوشیدن عینک و استفاده از لنز های تماسی و عمل جراحی نیز تداوی میگردد.

جواب: بله، Yag Laser نامیده میشود و از آن جهت پاک کاری مکدریت عقب نگین در مریضانیکه پرده چشم را عملیات کرده اند استفاده صورت میگیرد .

جواب: عفونت چشم در هر زمان ممکن است به هر دلیلی ایجاد شود ولی چنانچه منظور شما احتمال عفونت متعاقب عمل PRK است معمولا در 2-3 روز اول این احتمال بیشتر است.

جواب: عمل لیزر چشم که بر روی قرنیه انجام می شود از دو مرحله تشکیل شده ، مرحله اول مرحله آماده کردن قرنیه و مرحله دوم که مرحله اصلی می باشد تاباندن اشعه لیزر. متاسفانه نامگذاری این اعمال تنها بر اساس مرحله اول انتخاب شده است . یعنی در PRK فقط لایه پوششی سطح قرنیه که " اپی تلیوم " نام دارد برداشته شده و سپس لیزر به قرنیه تابانده می شود ولی در لیزیک یک لایه ضخیم تر که ضخامت آن حدود 150 میکرون است ، بصورت فلپ ، از روی قرنیه برداشته شده و پس از لیزر، این لایه مجددا به جای اول برگردانده می شود . مرحله دوم هر دو عمل یکسان است و توسط یک نوع لیزر به نام لیزر اگزایمر امتحان می شود .

جواب: ليزر PRK تحت تأثير قطره بیهوشی موضعي که سطح چشم (ملتحمه و قرنيه) را بي حس ميکند انجام مي گيرد. بيماران در حين جراحي درد را احساس نميکنند و تنها در مرحله اي از ليزر احساس فشار خواهند کرد که قابل تحمل مي باشد.

جواب:  پس از سه ماهه اول دوران بارداري بعلت تغييرات هورموني اين دوره بر ميزان عيوب انکساري و وضعيت قرنيه تغييراتي ايجاد مي گردد، لذا بهتر است در طول دوران بارداري و تا چند ماه پس از خاتمه آن و تثبيت وضعيت چشمها از انجام عمل ليزر PRK جتناب گردد. ليزراکسايمر تنها بطور موضعي بر روي قرنيه تأثير کرده و اثرات عمومي و عوارضي در ديگر نقاط بدن مادر و جنين براي آن گزارش نشده است.

جواب: استفاده يا عدم استفاده از عينک (يا استفاده از عينک با نمره پايين تر و يا بالاتر) تأثيري بالای شماره واقعي چشم يا پيشرفت نزديک بيني نداشته و حتي تا روز عمل جراحی نيز ميتوان از عينک استفاده کرد. اما لنزهاي تماسي اگر نرم باشند داراي تأثير منفي بر روي قرنيه بوده و حداقل 4 روز قبل از جراحي بايد از استفاده آن خودداري شود تا قرنيه شکل و مشخصات واقعي خود را باز يابد. در مورد لنزهاي سخت يا RGP نيز بهتر است حداقل دو تا سه هفته قبل از عمل از استفاده آن خودداري گردد. اگرچه ممکن است عليرغم رعايت اين موارد احتياط، مشخصات قرنيه و شماره چشم تغير خاصي نيابد. رعايت اين نکات به اين منظور است که اگر قرار است تغيري در قرنيه و متعاقب آن در نتيجه جراحي رخ دهد از ديد جراح مخفي نماند. استفاده از لنز سخت يا RGP سبب تغير در ميزان واقعي آستيگمات و شکل قرنيه و در نتيجه دشواري در تشخيص برخي از بيماريهاي قرنيه خواهد شد.

جواب: توپوگرافي که اصل لغت آن از منشأ علم زمين شناسي گرفته شده به معناي نقشه بلندي و  پستيهاي سطح قرنيه است. دستگاه توپوگرافي حلقه هاي نوراني بر روي سطح قرنيه مي تاباند که دستگاه کامپيوتر همراه آن از روي بازتاب شکل اين حلقه ها به قدرت انکساري قرنيه در نقاط مختلف قرنيه پي ميبرد. قدرتهاي مختلف سطح قرنيه بصورت رنگهاي مختلف طراحي و مشخص ميشود که باعث سهولت  در تشخيص بيماريهاي مختلف قرنيه ميشود. انجام توپوگرافي قبل از عمل براي آنست که بيماريهاي مختلف بخصوص اگر آستيگماتيسم نامنظم يا قوز قرنيه وجود داشته باشد تشخيص داده شود.

جراحی زیبایی چشم

جواب: پس از ترخیص مریض تا دو هفته بعد از عمل جراحی افتاده گی پلک ها مریض باید تا جایی که امکان دارد استراحت کند و در طول این مدت از استفاده از لنز‌ها، ورزش‌های سنگین و شنا خودداری کند. از ریختن آب بر روی زخم‌ها جلوگیری کنند درصورت بیرون شده از منزل از عینک های افتابی استفاده نماییند.

جواب: اثرات جراحی بلفاروپلاستی حداقل ۵ الی ۱۰ سال باقی بماند.

پرده چشم (آب مروارید) یا Cataract

جواب: آب مروارید عبارت از مکدریت لنز چشم است که درحالت طبعی شفاف میباشد.  آب مروارید معمولا به آرامی و با گذشت زمان و در افراد بالای 50 سال بوجود می آید. معمولا حدود نیمی از جمعیت در سن 65 سالگی دچار آب مروارید و تقریبا همه افراد بالای 75 سال دارای حداقل آب مروارید خفیف در یک یا هر دو چشم هستند. در موارد نادر، نوزادان می توانند آب مروارید مادرزادی داشته باشند.

جواب: نخیر تنها راه تداوی آب مروارید عملیات لیزری ویا هم جراحی میباشد.

جواب: پرده چشم با سه روش تداوی میگردد که عبارتند از: عملیات لیزری فیکو 15 هزار افغانی ، دوم روش جراحی SICS که هزینه آن 10 هزار افغانی است سوم روش ECCE است که 7 هزار افغانی هزینه دارد.

جواب: در عملیات های پرده چشم از لنز های مختلف نظر به ضروت مریض استفاده میگردد.

جواب: اکثرآ این علایم عادی بوده و با گرفتن ادویه توصیه شده حل میشود. اگر حل نشود باید به داکتر معالج مراجعه شود.

جواب: به مدت یک هفته روی خود را نه شوید، هر جانب که چشم عملیات شده به آن جانب نه خوابید، از خم کردن سر خود داری نمایید، نماز به اشاره خوانده شود، از گرد وغبار خوداری صورت گیرد، و هم چنان از برداشتن وزن سنگین خود داری شود.

جواب: دوا را طبق هدایت داکتر استفاده نمایید بعد از ۲۴ ساعت از عملیات بار اول و بعد از مراجعه اولی یک هفته بعد نزد داکتر مراجعه صورت گیرد.

جواب: نخیر هردو چشم یکبار عملیات نمیشود.

جواب: نخیر ضرورت نیست اگر مریض ضرورت داشته باشد این تسهیلات موجود است.

۱۰: آیا بعد از عملیات پرده چشم به عینک نیاز است اگر است برای چه مدت؟

آب سیاه یا Glaucoma

جواب: درمانهای مختلف کاهش فشار عبارتند از 1. قطره های چشمی   2. داروهای خوراکی   3. لیزر محیط قرنیه    4. عمل جراحی

جواب: نظر به رویت معاینات نوع تداوی فرق میکند اگر با جراحی تداوی گردد 12 افغانی هزینه دارد.

تداوی چشم مریضان شکر و فشار بلند خون توسط لیزر و پیچکاری اواستین

جواب: بله، رزق داخلی چشم قابل اجرا است نظر به نوع و مقدار هزینه آن فرق میکند.

جواب: نظر به حالات مریض فرق میکند ، بعضی از مریضان با یکبار زرق بعضی از آنها بعد از چندین  زرق دید شان بهبود پیدا میکند.

تداوی انحراف چشم یا Squint

جواب: بله، قابل تداوی است. اگر عامل آن خطای انکساری باشد توسط عنیک و اگر عامل آن انواع فلجی ویا مربوط به خطای انکساری نباشد توسط جراحی تداوی میگردد.

جواب: هزینه روش جراحی آن 22 تا 35 هزار افغانی هزینه دارد.

جواب: اگر خطای انکساری عامل کجی چشم باشد حد اقل تا سن 20 سالگی و بعد از آن کجی چشم با جراحی اصلاح میشود و باید برای خطای انکساری عینک بپوشد.

جواب: در صورتیکه عامل کجی یا انحراف چشم خطای انکساری باشد، بله، میتوند اصلاح نماید

افتادگی پلک چشم

جواب: در صورتیکه افتادگی شدید باشد ممکن قسما سبب بندش چشم شده برای دید مشکل ایجاد نماید. همچنان مشکل زیبایی را نیز ببار می آورد که ایجاب تداوی جراحی را میکند.

جواب: اگر افتادگی پلک برای دید و یا زیبایی کدام مشکل جدی ایجاد نکند جراحی آن ضرور نیست ولی اگر  ضرورت باشد یا مریض بخواهد تحت انستیزی موضعی عملیات میشود که حدودا یک ساعت را در بر میگیرد.

شیشه چشم یا قرنیه

جواب: بله، امکان دارد اما بعد  از اجرای معاینات لازم تصمیم گرفته میشود.

جواب: پاکيمتري تعيين ضخامت قرنيه در نقاط مختلف آنست. به علت آنکه براي انجام ليزر  PRK برنامه ریزی دقیق و تعین ضخامت قرنیه ضروری بوده بنا‌ٰء” قبل از عمل لیزر انجام پاکيمتري الزامي است.

جواب: در صورتیکه دونر یا قرنیه موجود باشد قابل اجرا است.

سوالات متفرقه

جواب: تنبلی چشم کودکان با توصیه عینک تداوی میگردد و تا هفت سالگی قابل تداوی است.

جواب: پرش چشم با زرق بوتاکس تداوی میگردد هزینه آن ۲۰ هزار افغانی است.